Jak być może już wiesz, WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca chodzenie minimum 10 000 kroków dziennie, w ramach nieustannej walki, jaką tak wiele organizacji i instytucji zdrowotnych prowadzi z siedzącym trybem życia i wszystkimi bolączkami, jakie niesie ze sobą brak ruchu.

Nie ulega wątpliwości, że codzienna aktywność fizyczna jest niezbędna dla zachowania zdrowia i promowania zadowalającego poziomu samopoczucia, a spacerowanie to najlepsza aktywność dla zdrowia. Ale czy zasada 10 000 kroków obowiązuje wszystkich? Postaramy się przedstawić dane, które w miarę możliwości pomogą nam odpowiedzieć na to pytanie.

Ile kilometrów dziennie to 10 000 kroków?

Pierwsze pytanie, jakie się nasuwa, to ile kilometrów dziennie odpowiada temu dystansowi. W ramach uśrednionych obliczeń możemy oszacować, że mówimy o około 7,5 kilometra dziennie, jeśli przyjmiemy, że średnia długość ludzkiego kroku wynosi około 75 centymetrów. Jednak ten pomiar zależy od wzrostu i konieczne będzie bardziej precyzyjne i spersonalizowane obliczenie.

Czy muszę zrobić 10 000 kroków dziennie, żeby być zdrowym?

Dobrze jest interpretować tę wytyczną jako elastyczne zalecenie, a nie sztywne narzucenie, którego należy przestrzegać. Każda porada wymaga personalizacji i indywidualizacji, szczególnie jeśli chodzi o ochronę zdrowia.

Nie wdając się w szczegóły, sama WHO nieraz wydawało zalecenia bardzo odmienne od poprzednich. Wskazało na przykład, że pożądane jest 150 minut umiarkowanych ćwiczeń aerobowych tygodniowo. Minimum byłoby chodzenie codziennie przez 20 do 30 minut lub 5 dni w tygodniu po 30 do 45 minut każdego dnia. W tym przypadku zalecany cel byłby raczej mniej ambitny niż ten omawiany w artykule.

Jeśli masz mniej niż 30 lat i twoja ogólna kondycja fizyczna jest zadowalająca, wydaje się oczywiste, że bardziej wymagające cele w zakresie minimalnego dystansu, a nawet rodzaju ćwiczeń będą odpowiednie, przynajmniej w krótkiej i średniej perspektywie. Z drugiej strony, jeśli masz ponad 60 lat i cierpisz na łagodną przewlekłą patologię, rada 10 000 dziennie może być przydatna, zwłaszcza jeśli zaczynasz od siedzących nawyków. W tym przypadku nie będzie złym pomysłem osiągnięcie dwunastu lub czternastu tysięcy kroków dziennie, dając sobie margines czasu, aby móc przejść ten dystans z pewnym komfortem.

Jeśli punktem wyjścia jest brak jakichkolwiek ćwiczeń, osiem lub dziewięć tysięcy kroków dziennie również może być doskonałym celem.

W sumie, jeśli jesteś w dobrym stanie zdrowia i nie cierpisz na żadną poważną chorobę, to zalecenie WHO może być aktualne w każdym wieku. W przeciwnym razie najlepiej skonsultować się z lekarzem przed podjęciem jakiejkolwiek wymagającej aktywności fizycznej.