Dieta ketogeniczna, znana również jako dieta keto, zyskuje na popularności. Jest ona podzielona i ma zarówno zwolenników jak i przeciwników. Spójrzmy na nią bliżej, dowiedzmy się, czym jest dieta ketogeniczna, kto może ją stosować i, co najważniejsze, jak bezpiecznie przechodzić do stanu ketozy i pozbyć się zbędnych kilogramów.
Czym jest dieta keto ?
Dieta keto jest alternatywnym podejściem do spożywania węglowodanów, a zamiast tego skupia się na tłuszczach. Ta zmiana prowadzi do dramatycznego przeorganizowania procesów metabolicznych w naszym organizmie. Innymi słowy, redukujemy tkankę tłuszczową poprzez konsumpcję tłuszczów!
Co to jest ketoza
Ketoza to stan, w którym wątroba produkuje więcej ciał ketonowych które następnie dostarczają energię do mózgu i ciała. To powoduje utrzymanie niskiego poziomu insuliny i glukozy w organizmie. Energia jest pozyskiwana z tłuszczów zgromadzonych w tkankach. Ale przed tym musimy przejść przez proces adaptacji.
Dieta ketogeniczna została stworzona pierwotnie, aby pomóc dzieciom cierpiącym na epilepsję. Ta terapia była stosowana już w starożytności, chociaż nie do końca rozumiano wtedy, dlaczego post i mniejsza ilość spożywanych węglowodanów pomaga ograniczyć ataki epilepsji.
Jak przejść do stanu ketozy?
Aby bezpiecznie przejść do stanu ciągłej ketozy, musimy przejść proces adaptacji. W przeciwnym razie dieta może nie przynieść oczekiwanych wyników. Kluczowe są odpowiednie proporcje: tłuszcz 75%, białko 20%, węglowodany 5%. Nasza początkowa dieta keto powinna dostarczać około 30-50 g węglowodanów dziennie. Po pełnym okresie adaptacyjnym, który trwa od 2 do 4 tygodni, zdrowe osoby na diecie ketogenicznej powinny nieco zwiększyć ilość spożywanych węglowodanów.
Zasada jest jedna: Im więcej trenujesz, im większa aktywność fizyczna, tym więcej węglowodanów możesz zjeść. Ale nie można przesadzić. Testy mogą pomóc monitorować poziom ketonów i glukozy we krwi.
Dieta keto krok po kroku
Na początku warto dowiedzieć się, jakie jest nasze zapotrzebowanie energetyczne. Można użyć różnych kalkulatorów dostępnych w Internecie. Aby nasza nowa dieta keto (https://dieta-ketogeniczna.com/keto-jadlospis-na-14-dni/) przynosiła satysfakcjonujące wyniki, warto zadbac o deficyt kaloryczny. To niekoniecznie oznacza mniej posiłków lub głodzenie się. Najlepiej jest zwiększyć aktywność fizyczną lub praktykować zimne kąpiele. Jeżeli to nie jest możliwe, zredukowanie spożywania kalorii o około 200-300 kcal dziennie może być najlepszym rozwiązaniem.
Podczas adaptacji, nasz organizm uczy się funkcjonowania na zupełnie innych zasadach, co początkowo może powodować pewne dyskomforty. Możemy obserwować owocowy zapach z ust, bóle głowy, senność, zaparcia lub biegunkę tłuszczową, zwiększone pragnienie.
Efekty diety katogenicznej
Dieta ketogeniczna pomaga nam przede wszystkim zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej. Ale ma też inne zalety. Poprawia pracę nerek i serca, obniża ciśnienie krwi, zmniejsza poziom cukru i cholesterolu, co zapobiega miażdżycy, zawałom serca i udarom. Pomaga w walce z bólami głowy i problemami ze snem. Ponadto, ketonowa dieta jest stosowana w leczeniu epilepsji, a badania sugerują, że ketoza może być korzystna również w leczeniu Parkinsona, Alzheimera, autyzmu, nowotworów mózgu i stwardnienia zanikowego bocznego.
Warto pamiętać, że diety ketogenicznej nie powinny stosować osoby z problemami wątroby, nerek, trzustki lub chorobami żołądka.