Katar został ogłoszony jako kraj goszczący Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022 w 2018 roku i od tego czasu stał się jednym z najważniejszych miejsc turystycznych na Bliskim Wschodzie. Kraj skupił się na oferowaniu unikalnych doświadczeń, które powinny znaleźć się na liście każdego podróżnika.

Jeśli masz plan odwiedzenia Kataru podczas Mistrzostw Świata lub w innym czasie, wymieniliśmy kilka wskazówek, które zapewnią bezproblemową podróż, dzięki czemu możesz skupić się na cieszeniu się kulturą i architekturą miejsca przeznaczenia. W osobnym artykule przeczytasz również ciekawostki na temat Mundialu 2022. 

Gdzie tradycja i nowoczesność idą w parze

Katar jest jednym z najbardziej obleganych przez turystów miejsc na Bliskim Wschodzie, co sprawia, że jest nieco łatwiejszy do wjazdu niż inne bardziej konserwatywne kraje. Katar to suwerenne państwo arabskie w zachodniej Azji, położone na półwyspie, który rozciąga się do Zatoki Arabskiej. Ma tylko jedną granicę lądową, na południu z Arabią Saudyjską, a reszta jego terytorium jest obmywana przez wody Zatoki Perskiej.

Oprócz szczególnego położenia, Katar wyróżnia się imponującą kulturą, która choć wciąż konserwatywna i bardzo przywiązana do tradycji, została również wypełniona imponującym postępem technologicznym i architektonicznym, co sprawia, że Katar jest jednym z krajów o najwyższym dochodzie na świecie.

Nie zapomnij o wymianie walut

Na początek trzeba wziąć pod uwagę wymianę waluty, ponieważ jedyną akceptowaną w Katarze walutą jest rial katarski. Możesz wymienić pieniądze przed podróżą, ale jeśli musisz wymienić pieniądze w miejscu docelowym, najlepszym miejscem do tego jest centrum Doha. Jest to ważne, ponieważ lotniska są najmniej wygodnymi miejscami do wymiany waluty i należy ich unikać za wszelką cenę.

Zawsze przestrzegaj zasad ubioru

Wiadomo, że na Bliskim Wschodzie obowiązuje ścisły dress code i musi być on przez wszystkich respektowany, aby zachować spokój podczas zwiedzania. Obecnie hotele, bary i kluby plażowe mają elastyczny dress code, więc turyści nie mają się czego obawiać. Należy jednak pamiętać, że spacerując po ulicach turyści proszeni są o uszanowanie zwyczajów miejscowych, w tym nie noszenie bardzo skąpych ubrań, zwłaszcza podczas zwiedzania miejsc kultu.

Bądź świadomy pogody

Jak w przypadku każdego miejsca na świecie, zawsze jest taka pora roku, kiedy pogoda jest idealna dla turystów. W Katarze najlepiej przyjechać od listopada do początku kwietnia. Ma to na celu wykorzystanie zimy i uniknięcie ekstremalnych upałów, które komplikują podróżowanie.