Tarczyca jest gruczołem układu endokrynnego o kształcie motyla, położonym w przedniej części szyi, nad tchawicą. Jej funkcją jest produkcja hormonów tarczycy (T4 i T3).
Poprzez krwiobieg, T4 i T3 docierają do wszystkich komórek organizmu, aby kontrolować i regulować ich metabolizm, czyli tempo, w jakim zachodzą różne procesy i reakcje w organizmie. Na przykład hormony tarczycy pomagają organizmowi zużywać i konsumować energię, utrzymywać temperaturę ciała, a także pomagają mięśniom i organom takim jak mózg i serce funkcjonować prawidłowo.
Co to jest niedoczynność tarczycy?
Niedoczynność tarczycy to dysfunkcja, która powoduje, że tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów tarczycy, przez co organizm nie może normalnie funkcjonować, a aktywność narządów zmniejsza się lub spowalnia.
Inną konsekwencją obniżonego poziomu T3 i T4, jest zwiększone wydzielanie TSH, czyli hormonu stymulującego tarczycę, produkowanego w przysadce mózgowej. W rzeczywistości, produkcja TSH jest sposobem organizmu na regulację produkcji hormonów tarczycy i działa jak „linia montażowa”: jeśli produkcja tych hormonów jest nadmierna, TSH zmniejsza stężenie i komórki tarczycy pracują mniej, aby produkować T4 i T3. Jeśli natomiast poziom T4 i T3 spada, TSH zwiększa ich obecność, dzięki czemu wydajność tarczycy nie spada. Jak zawsze, podstawą zdrowia jest odpowiednia dieta. Tutaj przeczytasz, co jeść, aby zadbać o zdrowie tarczycy: https://prodieta.pl/co-jesc-aby-zadbac-o-zdrowie-tarczycy
W ten sposób lekarz będzie brał pod uwagę nie tylko poziom T4, ale także poziom TSH, ponieważ pozwala on na przykład – pośrednio – wykryć, że tarczyca nie funkcjonuje w odpowiedni sposób, nawet jeśli poziom T3 i T4 pozostaje stabilny.
Choć nie ma lekarstwa na niedoczynność tarczycy, to z reguły jest to choroba łatwa do opanowania. Jak zwykle, dopiero pozostawione bez rozpoznania i leczenia objawy niedoczynności tarczycy nasilają się, a w skrajnych sytuacjach mogą zamienić się w obrzęki, niewydolności serca i niewydolność oddechową.
Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?
Objawy niedoczynności tarczycy zwykle pojawiają się stopniowo i mają tendencję do progresji. Do najczęstszych objawów należą:
- Apatia, obojętność, a czasem depresja.
- Przyrost masy ciała: z powodu spalania przez komórki mniejszej ilości energii.
- Sucha skóra i włosy, z kruchymi i łamliwymi włosami i paznokciami.
- Stwierdzenie poziomu „złego” cholesterolu w ogólnym badaniu krwi.
- Zmęczenie i (lub) senność.
- Zmniejszona zdolność koncentracji, zaniki pamięci i zapominalstwo.
- Zwiększona wrażliwość na zimno.
- Ochrypły głos i opuchnięta twarz.
- Zaparcia.
- Bóle mięśni i/lub skurcze
- Sztywność lub obrzęk stawów
- U kobiet, zaburzenia miesiączkowania
Wszystkie te objawy mogą przez pewien czas pozostać niezauważone, ponieważ są niespecyficzne, tzn. mogą być wspólne dla innych patologii i często odzwierciedlają „spowolnienie” funkcjonowania organizmu.