Rugby i futbol amerykański to dwa sporty, które są dość podobne, ale rozgrywane na zupełnie innych zasadach. W obu zawodnicy z każdej drużyny starają się przeprowadzić owalną piłkę za linię bramkową lub między słupkami bramki drużyny przeciwnej. Drużyna, która nie jest w posiadaniu piłki, stara się uniemożliwić drużynie przeciwnej przeprowadzenie tej akcji, blokując zawodnika z piłką i próbując odebrać mu posiadanie piłki.

Główne różnice między rugby a futbolem amerykańskim dotyczą liczby zawodników, używanego sprzętu, czasu gry, oraz liczby punktów zdobywanych w każdej z form punktacji.

Liczba graczy

W normalnym meczu futbolu amerykańskiego na boisku jest 11 zawodników w każdej drużynie. Liczba zawodników w rugby zależy od rodzaju rugby. Główne wersje rugby to rugby union, czyli 15 zawodników, oraz rugby league, czyli rugby 13 zawodników. Rugby jest popularnym sportem w Anglii, przeczytaj tutaj o szczegółach rugby w Anglii.

Zmiany

Większość profesjonalnych zawodników futbolu amerykańskiego specjalizuje się w grze atakującej lub defensywnej. Kiedy drużyna zyskuje lub traci posiadanie piłki, 11 zawodników drużyny jest zwykle zastępowanych przez 11 innych. W futbolu amerykańskim nie ma ograniczeń co do liczby zmienników, dlatego są zawodnicy, którzy specjalizują się w konkretnych taktykach i zagraniach. W rugby każda drużyna ma ograniczoną liczbę zmian na mecz. Oznacza to, że wielu zawodników pozostaje na boisku przez cały mecz, a gracze muszą być na tyle wszechstronni, by dobrze grać zarówno w ataku, jak i w obronie.

Pole gry

Boiska do gry w rugby i futbol amerykański są bardzo podobne z wyglądu, ale ich wymiary są różne. Oba boiska mają kształt prostokąta ze słupkami bramkowymi po obu stronach. Boiska do rugby mają 100 metrów od słupka do bramki, a w futbolu amerykańskim jest to 91,44 metrów. Boiska do rugby są również szersze.

Piłka

Piłki używane w obu sportach są podobne, ale nieco inne. Przybliżony rozmiar dorosłej piłki w rugby to 30 cm długości i 55 – 60 cm w najszerszym miejscu. W futbolu amerykańskim piłka jest zwykle bardziej spiczasta na końcach, a w rugby jest zwykle szersza na środku.

Sprzęt

Sprzęt noszony przez zawodników podczas gry jest bardzo zróżnicowany. W futbolu amerykańskim zawodnicy noszą twarde elementy i kaski, które zakrywają głowę i twarz; noszą duże, twarde ochraniacze na ramiona i wyściełane ochraniacze na kolana. Sprzęt do rugby nie ma wyściółki lub ma bardzo lekką wyściółkę; nie wolno nosić żadnych twardych elementów nawet dla ochrony.

Przebieg akcji

Istotną różnicą między rugby a futbolem amerykańskim jest sposób rozgrywania meczu. W futbolu amerykańskim gra jest serią krótkich, pełnych akcji zagrań, po których drużyna przegrupowuje się w przygotowaniu do kolejnej zagrywki. W rugby akcja w grze zatrzymuje się na krótkie okresy czasu, prawie cały czas toczy się gra.